top of page

Reklam ve Tanıtım Fotoğrafçısı  Cengiz Yanık

Mimari Fotoğrafçılık, Endüstriyel Fotoğrafçı, Tekne ve Yat Fotoğraf çekimi, Otomobil Fotoğrafçılığı, (Araç Fotoğraf çekimi),Yemek Fotoğrafçısı, 

Portre Fotoğrafçısı, Profesyonel Fotoğrafçı  ve tüm  teknik fotoğraf çekimleri için www.cengizyanik.com

  • Yazarın fotoğrafıcengiz yanik

İstanbul'dan Uludağ fotoğrafı çekmek...

Güncelleme tarihi: 3 Tem

İstanbul'dan Uludağ'ın göründüğü çoğu kimse tarafından şehir efsanesi olarak bilinsede bir çok haber kanalı ve haber siteleri sayesinde bunun imkansız olmadığı duyulmaya başlanıldı. Hatta bir çok mecrada değişik fotoğraflar yayınlandı ancak en yüksek çözünürlüklü İstanbul'dan Uludağ fotoğrafı çekmek bana nasip oldu dersem sanıyorum pek abartmış olamayacağım :) işin güzel tarafı daha önce İstanbul'dan Uludağ fotoğrafını Çamlıca tepesinden çekmiştim alta gördüğünüz fotoğraf Çamlıca tepesinden Leica M240 fotoğraf makinası ve Leica 90mm f/2 Apo-Summicron-M asph. lens ile çekmiştim.

Ancak bu harika bir şanstı bu defa 24 yerine çantamda 102 megapiksel Fujifilm GFX100s orta format fotoğraf makinası vardı ;) üzerinde de muhteşem keskinlikte fujifilm gf 120mm f/4 macro lens. Yani detaylı, net bir fotoğraf çekimi için gereken ilk unsurlar ve muhteşem sac ayağının üçüncüsü tripodum yanımdaydı.

Fotoğraf çekimine uzak mesafe fotoğrafçılığı için tavsiye ettiğim B&W UV filtre takarak başladım. Bu tarz fotoğrafları çekerken sonra bilgisayarda düzeltirim diyerek çalışamazsınız. Her ne kadar çok iyi bir fotoğraf makinası kullanıyor olsanız bile iyi bir pozlama yapmadıysanız bilgisayar başına oturduğunuzda hayal kırıklığı kaçınılmazdır. Böylesi uzak mesafeleri fotoğraflarken havadaki toz, değişik gazlar, pus/nemin fotoğrafa etkisi şok edicidir. Netsiz bir fotoğraf kimseyi mutlu etmez değil mi?! Öylesine dikkatli ışık ölçümü yapmalısınız ki lensizden geçen her bir ışık tayfına ihtiyacınız unutmamak gerek. Tüm fotoğraf bileşenlerden sonra bilgisayar başında RAW/HAM fotoğraflar bize en iyi gözseli sunabilir. Aksi durumda tıpkı cep telefonu kameralarında olduğu gibi cihazın kendi ekranında çok güzel görünürken bilgisayar ekranında fotokopi gibi belli belirsiz fotoğraflarımız olabilir.

24 yıllık Reklam Fotoğrafçılığı tecrübem, karşılaştığım yüzlerce farklı yapay ve doğal ışık otamları bu gibi outdoor fotoğraf çekimleri için muhteşem bilgi birikimi oluyor demeden geçemeyeceğim. Tabiki Profesyonel Fotoğrafçılık hizmeti sürekli kaliteyi arayan müşterilerimizi memnuniyet çabası bana dünyanın en iyi fotoğraf makinaları ile çalışma yolları açıyor. Yine de en önemlisi ''orada olmak'' gereksinimini unutmamak, iyi bir iş ya da hobi için yorulmak, terlemek, hamlamak gerektiğini bende zaman zaman kendime hatırlatıyorum :)

Neticede bir kaç poz telafili çekimin ardından renk kalibrasyonu yapılmış 5K ekranımda bu fotoğrafları görmek ve paylaşmak gerçekten amatör ruhlu bir reklam fotoğrafçısı / profesyonel fotoğrafçı olarak benim için büyük bir mutluluk.

59 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page